MAISTO PAPILDAI

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

Testosteronas – tai hormonas, atsakingas už raumenų dydį ir jėgą, lytinį potraukį, nuotaiką ar riebalų pasiskirstymą organizme. Šis hormonas tiesiogiai atsakingas už vyro savijautą. Visgi, vien testosteronu viskas neapsiriboja – svarbu ir tinkama mityba, intensyvus fizinis krūvis, kokybiškas miegas bei atsistatymas.

Kai kurie dalykai su laiku gerėja – pavyzdžiui džinsai, viskis ar sūris. Visgi, senėjimas nėra pats geriausias dalykas. Kuomet žmogaus, ypač vyro, organizmas sensta, nesunkiai pastebimas jėgos, raumeninės masės ar lytinio potraukio mažėjimas. Ir visa tai pradeda vykti ne taip jau vėlai – maždaug nuo 30 metų. Kas dėl to kaltas? Testosteronas. Iš tikrųjų, po 30-ies, šio hormono lygis daugumos vyrų organizmuose laipsniškai mažėja.

TESTOSTERONAS

Testosteronas – tai žmogaus organizme esantis hormonas. Šio hormono galima rasti ir gyvūnuose. Vyro organizme testosteroną gamina sėklidės. Moters organizme žymiai mažesniais kiekiais testosteroną gamina kiaušidės. Testosterono gamyba ženkliai padidėja po lytinio subrendimo ir mažėti pradėti nuo 30 metų.

Testosteronas dažniausiai asociuojamas su lytiniu potraukiu ir atlieka svarbų vaidmenį gaminant spermą. Šis hormonas taip pat labai glaudžiai susijęs su kaulų bei raumenų mase, riebalų sandėliavimu organizme bei raudonųjų kraujo kūnelių gamyba. Testosterono lygis taip pat lemia vyro nuotaiką.

Testosteronas atsakingas už:

 • Raumenų dydį ir jėgą;
 • Lytinį potraukį;
 • Nuotaiką;
 • Kaulų masę;
 • Riebalų pasiskirstymą;
 • Raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.

Dažnai dėl netinkamos mitybos, prasto miego, streso ar tiesiog amžiaus testosterono lygis vyrų organizmuose sumažėja. Tai įprastai pasireiškia esant šioms sąlygoms:

 • Prastai nuotaikai;
 • Svorio padidėjimui;
 • Raumenų masės sumažėjimui;
 • Lytinio potraukio sumažėjimui.

Norint išlikti energingam reikia imtis tam tikrų priemonių ir kovoti su gamta ar gyvenimo aplinkybėmis.

Pakelti testosterono lygį gali:

 • Į mitybą įtraukdamas daugiau gerųjų riebalų;
 • Išlaikydamas gerojo cholesterolio lygį mityboje (kiaušinių tryniai, raudona mėsa, kokosų aliejus, juodas šokoladas, sūris);
 • Vartodamas mažiau cukraus;
 • Treniruodamasis, ypač atlikdamas viso kūno judesių reikalaujančius pratimus (įspėjimas: treniruotės neturi būti ilgos ir varginančios – tai stabdo testosterono gamybą);
 • Pakankamai miegodamas;
 • Stengdamasis mažiau stresuoti;
 • Atsisakydamas alaus;
 • Papildydamas savo mitybą tokiomis medžiagos kaip vitaminas D, tribulus terrestris ekstraktas, D-asparto rūgštis, ZMA ar cinkas.

TESTOSTERONO SKATINTOJAI

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

Testosterono skatintojai – tai iš įvairiausių žolelių, vitaminų, mineralų ar rūgščių sudaryti, natūraliai testosterono lygį didinantys produktai. Tokie maisto papildai veikia tiesiogiai didindami testosterono lygį arba neleisdami testosteronui virsti į moteriškus hormonus estrogenus. Testosterono skatintojus dažniausiai vartoja vyrai siekdami greičiau atsistatyti po fizinio krūvio, padidinti raumenų masę, jėgą, lytinį potraukį ar tiesiog jaustis energingiau. Įprastai patys stipriausi ir geriausi testosterono skatintojai savo sudėtyje turi keletą skirtingų veikliųjų medžiagų siekiant maksimalaus efekto.

Tokiems testosterono skatintojams priskiriami šie produktai:

Visų šių testosterono skatintojų sudėtyse yra visos arba dauguma testosterono lygį didinančių medžiagų, apie kurias pasakosiu šiek tiek vėliau. Įprastai keletą sudėtinių medžiagų turinčių testosterono skatintojų kaina yra aukštesnė už vieną veikliąją medžiagą, tačiau atitinkamai geresnis ir poveikis. Visgi, testosterono lygį gali paskatinti ir bet kuri iš straipsnyje minimų medžiagų net ir vartojant atskirai. Būtent todėl supažindinsiu su kiekviena jų šiek tiek vėliau.

Sužinok daugiau: Nekaloringas maistas: 8 itin naudingi produktai

TESTOSTERONO SKATINTOJŲ POVEIKIS

Dažniausiai testosterono skatintojai naudojami siekiant padidinti raumenų masę ir jėgą, tačiau turiu priminti, jog be sunkių treniruočių rezultatas tikrai nebus maksimalus. Pasistenk atlikti papildomą pakartojimą treniruoklių salėje, pasistenk nubėgti papildomą kilometrą, nušokti papildomą metrą, išmesti papildomą metimą. Testosterono skatintojas suveiks geriausiai jeigu tikrai sunkiai treniruosiesi, tinkamai maitinsiesi, pakankamai miegosi bei stengsiesi išvengti streso!

Visgi, testosterono skatintojai ne tik didina raumenų masę ir jėgą, todėl apžvelgiu jų naudą:

 • Padidėjęs lytinis potraukis. Žemas testosterono lygis yra tiesiogiai susijęs su sumažėjusiu lytiniu potraukiu. Natūralūs testosteroną skatinantys maisto papildai gali padėti susigrąžinti savo lytinį pajėgumą, seksualinį potraukį ar erekciją;
 • Padidėjusi raumenų masė. Tikriausiai nė vienas vyras nesiekia raumenų masės sumažėjimo. Testosterono skatintojai padidina testosterono gamybą. Testosterono lygis organizme yra labai glaudžiai susijęs su raumenų augimo greičiu. Daugiau testosterono = daugiau raumenų;
 • Padidėjusi energija. Žemas testosterono lygis susijęs ir su žemu energijos lygiu. Dažnas vyras patiria stresą, po darbo jaučiasi pavargęs – mažiau lieka laiko vaikams ar netgi žmonai. Dėl to dažniausiai kaltas šis vyriškas hormonas;
 • Nemigos pašalinimas. Natūralūs testosterono skatintojai padeda išvengti nemigos ir tiesiog geriau pailsėti;
 • Depresijos mažinimas. Testosteronas ir depresija – taip pat glaudžiai susiję. Testosterono skatintojai padeda išvengti depresijos ar bent jau ją sumažina.

TRIBULUS TERRESTRIS

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

Tribulus terrestris arba lietuviškai gulsčiosios ragužės ekstraktas – šiltoje temperatūroje, tropiniuose Europos, pietinės Azijos, Afrikos bei Australijos regionuose augantis augalas. Tribulus terrestris ypač dažnai naudojamas maisto papilduose siekiant jėgos bei raumeninės masės padidėjimo. Taip pat, tribulus terrestris ekstraktas gali padidinti testosterono lygį.

TRIBULUS TERRESTRIS SAVYBĖS:
 • Gali padidinti jėgą ir raumeninę masę;
 • Gali sumažinti kraujo spaudimą;
 • Gali pagerinti šlapimo sistemos veiklą;
 • Gali pagerinti erekciją ir lytinį pajėgumą;
 • Gali sumažinti cholesterolio lygį.

Atskirai vartojamas tribulus terrestris nėra pats stipriausias testosterono skatintojas. Visgi, kai kuriems žmonėms jis tikrai patinka ir veikia. Akivaizdu, jog dažnai poveikis priklauso ir nuo kiekvieno individualiai. Visgi, rinkdamiesi tribulus terrestris maisto papildą atkreipkite dėmesį į saponinų (paprastai tariant medžiagos grynumo ir stiprumo) procentą. Rinkis tik aukščiausią saponinų procentą (įprastai 90%) turinčius produktus, tokius kaip:

TRIBULUS TERRESTRIS VARTOJIMAS: įprasta tribulus terrestris dienos norma yra 500-1000 miligramų. Visgi, rekomenduoju vadovautis konkretaus produkto gamintojo rekomendacijomis.

TRIBULUS TERRESTRIS KAINA: įprastai grynesnių tribulus terrestris kaina yra aukštesnė, tačiau šiuo atveju taupyti tikrai neverta. Rekomenduoju vengti ypač pigių, 40 ar 60% saponinų turinčių produktų. Taip pat geriau rinkis ne tabletes, o kapsules – praktikoje pastebiu, jog pastarosios veikia efektyviau.

TRIBULUS TERRESTRIS IR ZMA: tribulus terrestris ypač tinkamas vartoti kartu su ZMA dėl to, jog šios medžiagos veikia sinergiškai, t.y. viena kitą papildo. Rinkoje netgi yra būtent taip sukurtų produktų, pavyzdžiui ALLNUTRITION ZMAX 90 KAPS., FITWHEY ZMA 90 KAPS..

Sužinok daugiau: Augimo hormonas: 11 praktiškų patarimų jam padidinti

ZMA

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

ZMA – tai mineralų cinko bei magnio ir vitamino B6 junginys. Visos šios 3 medžiagos yra ypač svarbios žmogaus organizmui. Apskritai, daugumos žmonių organizmuose pastebimas magnio ir cinko trūkumas. Tai natūralu, nes fizinės veiklos metu šie mineralai su prakaitu yra pašalinami iš organizmo. Kalbant apie testosterono skatinimą, didžiausią vaidmenį iš šių medžiagų vaidina cinkas. Taipogi, pastarojo mineralo bei magnio trūkumas susijęs su mažesniu raumenų augimo tempu.

Galbūt ZMA dažniau vartojamas miego kokybei gerinti, tačiau šis cinko, magnio ir vitamino B6 junginys skatina ir testosterono gamybą. Visgi, rekomenduoju ZMA vartoti ne atskirai, o kartu su kitomis testosteroną skatinančiomis medžiagos, pavyzdžiui tribulus terrestris ekstraktu ar DAA.

ZMA NAUDA:

 • Skatina testosterono gamybą;
 • Pagerina miegą;
 • Greitina atsistatymą;
 • Apsaugo nuo vitaminų ir mineralų trūkumo.

ZMA KAINA: ZMA nėra nei itin brangus, nei itin pigus maisto papildas. Vienas ekonomiškiausių produktų yra ALLNUTRITION ZMAX Visgi, praktikoje pastebiu, jog efektyviausiai veikia TREC ZMA ORIGINAL dėl gerai pasisavinamų pastarojo produkto mineralų formų bei dėl to, jos jis yra kapsulėmis. Maisto papildai kapsulėmis praktikoje veikia efektyviau nei tabletėmis.

ZMA VARTOJIMAS: įprasta ZMA dozė yra 30 mg cinko, 450 mg magnio ir 15 mg vitamino B6. Visgi, skirtingi gamintojai dažnai savo nuožiūra parenka jų nuomone efektyviausius šių medžiagų kiekius bei mineralų formas, todėl rekomenduoju vadovautis gamintojų rekomendacijomis. ZMA įprastai vartojamas apie 30 minučių prieš miegą. Turiu pabrėžti, jog pieno produktai suprastina ZMA įsisavinimą, todėl jeigu mėgsti valgyti varškę prieš miegą, pasistenk ją suvalgyti šiek tiek ankščiau, pavyzdžiui 2 valandas prieš ZMA vartojimą.

DAA

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

DAA yra sutrumpintas D-asparto rūgšties pavadinimas. DAA yra aminorūgštis, natūraliai randama sėklidėse. DAA yra viena iš tų medžiagų, kuri bene labiausiai padidina testosterono gamybą – tai yra įrodyta įvairiais moksliniais tyrimais. DAA atsargos organizme mažėja dėl trukūmų mityboje bei amžiaus. Pirma, vyresnio amžiaus žmonės vis sunkiau ir sunkiau gamina DAA. Antra, nepakankamas amino rūgščių kiekis mityboje taip pat sumažina natūralų DAA išsiskyrimą organizme.

DAA NAUDA: remiantis vienu iš daugelio tyrimų, DAA iš tikrųjų pekelia testosterono lygį vyrų organizmuose. Tyrimo metu vyrams buvo duodama 3,12 gramo DAA kasdien ir jau po 12 dienų buvo pastebėtas net 40% testosterono lygio padidėjimas. Atitinkamai, nustojus vartoti DAA testosterono lygis vėl sumažėjo.

DAA efektyviausiai veikia tiems, kurių testosterono lygis yra natūraliai nukritęs. Taigi, jeigu jautiesi pavargęs, lytinis potraukis sumažėjęs ar tiesiog esi prastos nuotaikos, būtų naudinga išbandyti D-asparto rūgštį.

DAA taip pat naudingas tiems, kurie nori padidinti raumeninę masę. Pastarosios augimas yra glaudžiai susijęs su testosterono lygiu organizme, todėl kuo daugiau testosterono organizme, tuo greitesnis raumenų masės augimas. Būtent DAA ir padeda efektyviai pakelti testosterono lygį.

Be testosterono skatinimo DAA taip pat gali:

 • Padidinti lytinį potraukį;
 • Padidinti jėgą bei ištvermę;
 • Pakelti energiją;
Sužinok daugiau: Pilvo pūtimas: 10 sveikų produktų jam sumažinti

DAA VARTOJIMAS: efektyvi DAA dozė yra 2000-4000 miligramų per dieną. DAA įprastai vartojamas prieš miegą. Jeigu vartojate 4000 miligramų per dieną, rekomenduoju išskaidyti dozę ir vartoti 2000 miligramų ryte ir 2000 miligramų prieš miegą. DAA įprastai vartojamas ciklais: po 2 savaičių vartojimo rekomenduoju padaryti savaitės pertrauką. Taip organizmas nepripras prieš medžiagos ir bus jaučiamas maksimalus efektas. Rekomenduoju DAA vartoti ne ilgiau kaip 2 mėnesius. Visgi, daugumos DAA produktų rinkoje užtenka maždaug mėnesiui, todėl su savaitės pertrauka DAA vartosi apie 5 savaites.

DAA KAINA: DAA nėra itin brangus maisto papildas. Mėnecio ciklui DAA neturėtų kainuoti daugiau nei 20 eurų.

VITAMINAS D

TESTOSTERONAS: 4 EFEKTYVIOS MEDŽIAGOS JAM PAKELTI

Vitaminas D yra atlieka labai svarbią funkciją. Jis reguliuoja daugiau kaip 1000 įvairių organizmo funkcijų. Vitamino D trūkumas organizme glaudžiai susijęs su sumažėjusiu testosterono lygiu.

VITAMINO D NAUDA: apart to, jog pakankamas vitamino D kiekis organizme užtikrina normalų vyro testosterono lygį, jis turi ir kitų naudingų savybių. Žemas vitamino D kiekis moterų organizme gali būti susijęs su žemesniu moteriškų hormonų estrogenų lygiu. Pastarasis smarkiai įtakoja ir moterų lytinį potraukį. Negana to, vyriškas testosteronas bei moteriški estrogenai smarkiai įtakoja nuotaiką, todėl užtikrindami pakankamą kiekį vitamino D savo organizme jausitės tikrai geriau.

VITAMINAS D KAINA: vitaminas D nėra brangus maisto papildas. Bene geriausio kainos, kiekio ir kokybės santykio produktas rinkoje yra ALLNUTRITION Vitamin D3.

VITAMINAS D MAISTE: vitamino D gausu lašišoje, kiaušinių tryniuose, pievagrybiuose, piene, jogurte, apelsinų sultyse, avižose. Dar vienas paprastas būdas gauti daugiau vitamino D – dažniau būti saulėje.

APIBENDRINIMAS

Taigi, jeigu jautiesi pavargęs, tavo lytinis potraukis bei nuotaika sumažėjusi, sunku prisiversti sportuoti ar tiesiog jautiesi silpniau, tai gali būti susiję su žemu testosterono lygiu. Testosteronas atsakingas už normalų vyro funkcionavimą, todėl šio hormono ignoruoti nepatariu. Visų pirma, pasistenk valgyti daugiau gerųjų riebalų, reguliariai mankštinkis, mažiau stresuok ir pakankamai pamiegok.

Jeigu jauti, jog šie dalykai nepadeda, išbandyk testosteroną skatinančias medžiagas – DAA, ZMA, tribulus terrestris ar vitaminą D. Pastarąsias ypač mėgsta vyrai, siekiantys dar labiau padidinti testosterono lygį bei pasiekti geresnių rezultatų sporte. Šios medžiagos dažnai sutinkamos maisto papilduose sportui. Visgi, šios medžiagos puikiai tinka ir nesportuojančiam vyrui, kuris nori tiesiog geriau jaustis.


Jei nori padidinti raumenų masę, jėgą bei ištvermę ar tiesiog jaustis geriau, perskaičius straipsnį apie testosterono skatinimą rekomenduoju nepagailėti laiko ir peržvelgti kitus susijusius straipsnius:


 

LITERATŪRA

Šaltinis 1
Šaltinis 2
Šaltinis 3
Šaltinis 4
Šaltinis 5
Šaltinis 6
Šaltinis 7
Šaltinis 8
Šaltinis 9
Šaltinis 10


Ar jauti, jog stresas, greitas gyvenimo būdas bei netinkama mityba mažina tavo testosterono lygį?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Krepšelis

Mes naudojame slapukus, kad pagerintume jūsų patirtį mūsų svetainėje. Naršydami šią svetainę sutinkate su mūsų slapukų naudojimu.
×

Parduotuvė
Sidebar
My account

Prisijungti

Dar neturite paskyros?