SVEIKATA

Kolagenas- kas tai?

Kalogenas, calogenas, callogen

Kas yra kolagenas?

Pats terminas yra kilęs iš graikų kalbos žodžių „kolla“, reiškiančio „klijus“, ir „genos“, reiškiančio „gaminti“. Taigi kolagenas tarytum suklijuoja audinius ir ląsteles, jungia juos į vieną bendrą visumą. Kolagenas sudaro net apie trečdalį visų žmogaus organizme pagaminamų baltymų. Jis yra nepamainomas sužalotų ir žuvusių ląstelių atsinaujinimui.

Mūsų organizme jis gaminamas natūraliai (tam labai padeda vitaminas C), tačiau senstant jo gamybos apimtys mažėja, kolagenas praranda elastingumą, ląstelės atsinaujina ir dauginasi gerokai lėčiau. Būtent todėl atsiranda raukšlelės, plaukai tampa silpnesni, trapesni, pasireiškia sąnarių skausmai. Maždaug sulaukus 30-ies, kūnas būna netekęs jau apie 15 procentų turėto kolageno, todėl tikslinga susirūpinti organizmo papildymu šiuo baltymu ir kolageno gamybos skatinimu.

Kokia yra kolageno nauda?

Manoma, kad kolageno reikšmė labai didelė, siekiant išlaikyti kūną sveiką, jaunatviškesnį, tvirtesnį, kuomet jį ima veikti amžiaus sąlygoti veiksniai.

Oda

Tikriausiai dažnas girdėjote apie kolageno naudą odai – ji neginčijama. Šis baltymas padeda stiprinti kraujagysles, aprūpina ląsteles deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Odos vidiniuose sluoksniuose esantis kolagenas ir elastinas – pagrindiniai odos jungiamojo audinio baltymai – padeda išlaidyti odos drėgmę, elastingumą, stangrumą.

Plaukų augimas

Kolagenas labai svarbus ir plaukų būklei – šis baltymas prisideda išlaikant plaukų stiprumą, jų spindesį, augimą ir puikią išvaizdą.

Nagai

Nagai susideda iš baltymų, o neaprūpinti reikiamomis maistinėmis medžiagomis jie tampa trapūs, todėl kolagenas itin naudingas – jis gali padėti juos sustiprinti.

Sąnariai

Didelė dalis kolageno yra sąnarių kremzlėse – čia šis baltymas palaiko elastingumą, mažina kremzlės dėvėjimosi riziką. Todėl reikiamas kolageno kiekis gali padėti pavėlinti kremzlių susidėvėjimo laiką, bei palaikyti sąnarius sveikus.

Kaulai

Nemažą kaulų masės dalį sudaro kolagenas. Jis drauge su kitais svarbiais vitaminais bei mineralais yra svarbus kaulų būklei – gali padėti mažinti kaulų trapumą, su kaulais susijusių ligų, pavyzdžiui, osteoporozės, riziką.

Kas daro žalą kolagenui ir lėtina jo gamybą?

Tam tikri mitybos ypatumai ir gyvenimo būdo veiksniai suponuoja gerokai greitesnį kolageno gamybos lėtėjimą, pavyzdžiui:

  • Per didelis suvartojamo cukraus kiekis. Cukraus poveikis, pavyzdžiui, odai yra žalingas, jis skatina smulkių raukšlelių atsiradimą.
  • Rūkymas. Jis skatina kraujagyslių susitraukimą, įskaitant ir tų, kurios maitina išorinius odos sluoksnius. Natūralu, kad dėl to odoje sumažėja deguonies ir maistinių medžiagų, todėl padidėja raukšlių atsiradimo rizika.
  • Miego stoka. Juk pastebite po prasto nakties miego tamsius ratilus po akimis, paburkusius paakius? Miegas – geriausias metas organizmui atkurti audinius ir ląsteles.
  • Nesaikingas lepinimasis „saulės voniomis“. Kenksmingas saulės poveikis skatina kolageno skaidulų irimą, dėl ko oda praranda elastingumą, sausėja ir raukšlėjasi. Kenkia ne tik tiesioginė saulė, bet ir soliariumai.
  • Nepakankamas išgeriamo vandens kiekis. Stokojant vandens organizme ląstelės silpsta, kolagenas kietėja, tampa trapus, todėl atsiranda smulkių raukšlelių. Rekomenduojama per dieną suaugusiam žmogui suvartoti apie 2 litrus vandens.

Kolageno šaltiniai

Seniau su maistu kolageno žmonės gaudavo daugiau, o šiais laikais mitybos tradicijos keičiasi ir kolageno daugiausia siekiama gauti vartojant maisto papildus. Bet jei norite šio reikšmingo baltymo gauti su maistu ir skatinti jo gamybą, verta į savo racioną įtraukti produktus, padedančius organizmui gaminti kolageną, t. y. turinčius daug vitamino C, pavyzdžiui: braškes, vyšnias, obuolius, brokolius, apelsinus – šių produktų sudėtyje gausu antioksidantų. Taip pat tikslinga vartoti baltymų šaltinius, pavyzdžiui, pieno produktus, kiaušinius, liesą mėsą.

Kolageną įsigyti galite:

ALLNUTRITION COLLAGEN PRO 400 G.

COLLAGEN RENOVER 350 G.

SFD COLLAGEN PREMIUM 400 G.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *